Skip to main content

Şifa Kurbanı 

Şifa Kurbanı 

Şifa Kurbanı 

Şifa Kurbanı 

Şifa Kurbanı 

Şifa kurbanı, hastalıktan kurtulmak için Allah’a dua ederek kesilen ve etinin ihtiyaç sahiplerine sadaka olarak verildiği nafile bir kurbandır

Şifa Kurbanı Nedir?

Kaza ve kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna da iman eden Müslümanlar, iyi ve güzel işlerde olduğu gibi sıkıntı ve kederli anlarında da Allah’ı anmaktan geri durmazlar. Bu sebeple, iyi ve güzel hadiselerin neticesinde mutluluklarını Allah’a şükrün bir ifadesi olarak kurban (adak, akika, şükür) ile ifade eden Müslümanlar, başına gelen sıkıntılı ve kederli hadiselerde de Allah için kurban keserler. Nafile bir ibadet olan Şifa Kurbanı da bu kurbanlar arasındadır. Şifa Kurbanı; kendisi yahut hasta bir yakını için kurban kesmek, Allah’ın Şafii ismi şerifi hürmetine kurban ile şifa duasında bulunmak, kurban etini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmaktır.

Şifa Kurbanı Niçin Kesilir?

Şifa kurbanı, adından da anlaşılacağı üzere şifa bulmak için kesilen kurbandır. Hasta olan kişi kendisi için yahut hasta olan anne-baba, abi-kardeş, dede-ninesi gibi akrabaları ve tanıdıkları için de şifa kurbanı kesebilir. Bir Müslümanın şifa kurbanı kesmesindeki maksat, Allah’ın Şafii (şifa veren) ismi şerifi hürmetine Allah’tan, kendisi yahut hasta bir yakını için şifa duasında bulunmasıdır.

Şifa Kurbanının Şartları Nelerdir?

Şifa kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

  • Şifa kurbanı kesecek kişinin ergenlik çağına ulaşmış ve aklı yerinde olması.
  • Kişinin maddi imkânlarının kurban kesecek derecede yeterli olması.
  • Kurban edilecek hayvanın kurbanlık şartlarına uygun olması

Şifa Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Diğer nafile kurban ibadetleri gibi şifa kurbanının da kesilmesi için belirli bir gün yoktur. Şifa kurbanı her zaman kesilebilir. Kişinin yahut yakınlarının hasta olması her an karşılaşılabilecek bir hadise olduğu için şifa kurbanı yılın her gününde istenilen zamanda kesilebilir.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki sadaka yetmiş şer kapısını kapatır.”

(Taberani, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

The form is not published.

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?