Skip to main content

Haiti / Kara İnci / 

Haiti / Kara İnci / 

Haiti / Kara İnci / 

Haiti / Kara İnci / 

Haiti / Kara İnci / 

Yoksulluğun, ölümün, muhtaçlığın, kısacası her türlü zorluğun bir arada olduğu ülke: HAİTİ

Haiti

Karayipler’de arayıp bulamadığı huzurun karanlığında kalmış; kayıp, kara bir inci: Haiti. Yüzyıllar önce parıl parıl parıldayan bu inci kararmadan evvel Fransızlar tarafından istila edilmiş, doğal güzellikleri ve yeraltı zenginliklerinden mahrum bırakılmıştı.

11.5

Nüfus

0.02

Müslüman Nüfus

70

Açlık Sınırı Altında Yaşayan İnsan Nüfusu

Kara İnci

Yoksulluğun, ölümün, muhtaçlığın, kısacası her türlü zorluğun bir arada olduğu ülke: HAİTİ

Peki Sonra ?

Fransızlar gittiklerinde geriye, mahrumiyeti iliklerine kadar yaşayan Haitililerin gözbebeklerinde sadece taze güllerin yerini alan kısır çalı fidanları kalmıştı.

Bu bitkinlik rengi ileride ülkede meydana gelecek beşeri ve doğal felaketlerin habercisi gibi halkın ruhunun ve hayalinin bahçelerinde yayılmış, umut yapraklarını yer yer soldurup bütün topraklarını kurutmuştu. Nitekim yıllar yılı devam eden kasırgalar, kasırgaların açtığı yaraları sarmaya çalışılırken 2010 yılında meydana gelen ve 220 bin Haitilinin ölümüne neden olan ilk büyük deprem, depremlerin oluşturduğu tahribatta evlerini ve ekinlerini kaybeden insanların verdiği yaşam savaşı..

Dahası Var !

Bir bu savaş bitmeden uçtan uca yayılan kolera salgını, bunlar da yetmezmiş gibi ülkede çıkan iç savaş ve karışıklıklar milyonlarca insanın canını alarak hayatın bu parçalanmaz akışında Haiti’yi paramparça etti.

Açlık pik noktada, bilanço ağır, Haiti mağdur, insanlar müteessir…

11 Milyon nüfuslu, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan, teessürün ilmek ilmek dokunduğu, elem, keder ve hüznün yüzlere ve kalplere nakış nakış  işlendiği bu ülkeye uzanan bir el, dertleriyle hemhal olan bir gönül, yaşam mücadelelerine vakıf olan bir çift göz bekliyor!

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?