Skip to main content

Panama / 

Panama / 

Panama / 

Panama / 

Panama / 

Orta Amerika ülkelerine kıyasla Panama’da Müslüman oranı oldukça fazla olup 40 bin civarı Müslüman’ın yaşadığı bilinmektedir. 

Panama

   Orta Amerika’nın güneyinde yer alan Panama, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama Kanalı’na ev sahipliği yapmaktadır. Panama, istikrarlı büyüme trendi, düşük düzeyde seyreden işsizlik ve enflasyon oranları, dengeli siyasi yapısı ile Latin Amerika’nın en önemli ekonomilerinden biri hâline gelmeyi başarmıştır.

4.38

Nüfus

0.7

Müslüman Nüfus

12.7

Açlık Sınırı Altında Yaşayan İnsan Nüfusu

Panama

 Bununla birlikte yoksulluk ve gelir eşitsizliği, ülkenin çözüm bekleyen en önemli ekonomik sorunlarının başında gelmektedir. Orta Amerika ülkelerine kıyasla Panama’da Müslüman oranı oldukça fazla olup 40 bin civarı Müslüman’ın yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca Panama’da Müslüman mezarlığı ve birçok cami bulunmaktadır. 

Kömür Gözlü Çocuklar

Orta Amerika Ülkesi Guatemala, Dünya’nın en eski topluluklarından Mayalara dayanan tarihi, büyük dağlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir ülkedir. 1519 yılıyla birlikte İspanyolların istilalarına ve sömürgelerine maruz kalan Guatemalalılar rüzgârın dahi savuramadığı kasvet dumanının her bir köşeyi kapladığı bu ülkede kendilerine uzatılacak bir elin umudunu naif yüreklerinde taşıyor. Gelir dağılımının adil olmadığı ülkede çocukların gözlerindeki gülüşe hasret kalmış talihsizlik dehlizinde yalpalanan yüzlerce aile, yaşam savaşını kaybettiğini düşünse de tekrar kazanmanın çarelerini arıyor.

Kömür tozu genzine kaçan, kara çamur gibi göğsünü kaplayan, soluk almasını güçleştiren kömür gözlü çocuklar…

Düşük Okuma-Yazma

Bu çocuklara, anne babalarına, umutlarına, çaresizliklerine nefes olmak dillere pelesenk olmuş “insanlık” dediğimiz ulvî ifadenin bir gereğidir. Okuma yazma oranının düşük olduğu Guatemala’da bu gerekliliği gece başını yastığa tok koymayı büyük bir kazanç olarak addeden insanlar adına gerçekleştirmek için vakit gelmiştir. Buradan yuvarlanan ufak bir çakıl taşı orada dev bir kayaya dönüşüp binlerce muhtaç insanın ihtiyacına hitap edebilir.

Bir çakıl taşı bize zarar vermez ama dönüştüğü kaya oradaki çaresizlik dumanını bertaraf edebilir.  Oralar buralar olsun diye, uzaklar yakın olsun diye, uzaktakiler yanımızdakiler olsun diye, insanlık insanca yaşasın diye durulmamalı, bir çakıl da yardım etmeyi seven insanlar tarafından koyulmalıdır.

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?