Skip to main content

Nafile Kurban 

Nafile Kurban 

Nafile Kurban 

Nafile Kurban 

Nafile Kurban 

Kurban ibadeti vacip ve nafile olmak üzere ikiye ayrılır.Nafile kurban bir mükellefiyeti bulunmayan, kişinin istediği takdirde kestiği kurbanlara denir.

Nafile Ne Demek?

İslami literatürde nafile; bir kimsenin yapmakla mecbur ve mükellef olmadığı halde Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığı ibadetlere denilir. Beş vakit farz namaz dışında kılınan nafile namazlar, Ramazan ayı haricinde tutulan nafile oruçlar ve Kurban Bayramı dışında kesilen nafile kurbanlar nafile ibadetlere örnektir.

Kesilmesi için herhangi bir mükellefiyet ve mecburiyeti bulunmayan, vacip olmayan kurbanlara nafile kurban denilir. Allah’a yakınlaşmak ve şükretmek maksadıyla kesilen nafile kurbanlar, kesilme niyetine göre çeşitlilik gösterir.

Nafile Kurban Çeşitleri Nelerdir?

  • Adak Kurbanı: Kişinin istediği bir olay/durumun gerçekleşmesi sonucunda kurban keseceğine dair öncesinde niyet ettiği kurban çeşididir.
  • Akika Kurbanı: Yeni doğan çocuk için kesilen kurbandır.
  • Şükür Kurbanı: Allah’a şükrü ifade etmek için kesilen kurbandır.
  • Şifa Kurbanı: Hastalıklardan Allah’ın izni ile kurtulmak için kesilen kurbandır.

Nafile Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Nafile kurban kesmek için belirli bir zaman dilimi yoktur. Yılın her günü nafile kurban kesilebilir ancak Kurban Bayramı’nda nafile kurbanların kesilmemesi, sonrasında yahut öncesinde kesilmesi tavsiye edilir.

Nafile Kurban Nasıl Kesilir?

Nafile kurban kesmek isteyen kişi, kurban kesebiliyorsa kurbanı kendisinin kesmesi en eftal olandır. Kurban kesemeyen kişi ise nafile kurbanını kesebilen birisine kestirir. Bununla birlikte kişi, nafile kurban için bağışta bulunup vekâlet vererek kesimini gerçekleştirebilir.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki sadaka yetmiş şer kapısını kapatır.”

(Taberani, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

The form is not published.

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?