Skip to main content

Akika Kurbanı 

Akika Kurbanı 

Akika Kurbanı 

Akika Kurbanı 

Akika Kurbanı 

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir.

Akika Ne Demek?

Arapçada, yeni doğan çocuğun başındaki saçlara akika denilmektedir. Akika kurbanının kesildiği gün çocuğun saçları tıraş edildiği için bu kurbana Akika kurbanı adı verilmiştir.

Yeni doğan erkek yahut kız çocuk için Allah’a şükretmek maksadı ile kesilen kurbana Akika kurbanı denilir. Akika kurbanının adı, Arapçada yeni doğan çocuğun saçlarına akika denmesi ve kurbanın kesildiği gün çocuğun da saçlarının tıraş edilmesinden gelir. Araplarda, İslamiyet’ten önce sadece erkek çocuk doğduğunda kesilen ve kurban kanının çocuğun alnına sürülmesi şeklinde bir âdet olan akika, İslamiyet ile birlikte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından yeni doğan erkek ve kız çocuk için kesilen kurban olarak devam ettirilmiş ve çocuğun alnına kan sürülmesi âdeti kaldırılmıştır.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Kurban Bayramı’nda, Müslümanların belirli bir zaman aralığında kesmesinin vacip olduğu kurbandan farklı olarak Akika kurbanı, nafile bir ibadet olduğu için belirli bir zaman aralığı şartı yoktur ancak tavsiye edilen, doğumun 7. gününde kesilmesidir.

Akika Kurbanı Neden Kesilir?

Müslümanlar, kendilerine nasip olanın Allah’ın bir lütfu olduğunu ve Allah’ın isteği dışında hiçbir şeyin mümkün olmadığı bilinci ile yeni doğan çocuklarının da Allah’ın izni ve keremi ile hayat bulduğuna iman ederek bu durumun şükrünü ifade etmek isterler. Müslüman, Akika kurbanı keserek hem Allah’a şükretmiş hem de kurban etlerini vesile kılarak yeni doğan çocuğunun sevincini Müslüman kardeşleri ile paylaşmış olur.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki sadaka yetmiş şer kapısını kapatır.”

(Taberani, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

The form is not published.

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?